CHAMPAGNEMIDDAG MED PROVNING 9/9

INFO

Vad inviger höstens spännande program bättre än champagne?

Välkommen till en exklusiv kväll där champagne står i centrum. Under kvällen får du upptäcka noggrant utvalda champagnehus, presenterade med passion och kunskap av vår chefssommelier Peter Brobäck. Varje champagne matchas med specialkomponerade rätter skapade för att lyfta smakerna till nya höjder. En unik upplevelse för dig som vill fördjupa dig i champagne och njuta av gastronomi i världsklass. Peter Brobäck varvar som vanligt fakta om vinerna och härliga anekdoter om varje hus. Hörde jag Ruinart, Ayala och Veuve?

För att göra upplevelsen fulländad har köksmästare Håkan Olsson komponerat en fyrarätters meny där varje rätt är skapad för att möta kvällens champagner. Här lyfter mat och vin varandra och skapar en upplevelse långt utöver den traditionella provningen.

 

 

MENY

Köksmästarens utvalda amuse
~
Örtbakad rödtunga – svartkåls- och misobuljong – citruskompott – fänkålspollen
~
Carpaccio på oxe – löjrom – jordärtskockscrème – krispig schalottenlök
~
Holmbygårdstupp – gräddbrynta kantareller – champagnesås – dill
~
Björnbärssorbet – citron- och olivoljekaka – timutpepparflarn – lakritsganache

PRIS

1795:- inkluderar fyrarätters meny med champagne till varje rätt, samt presentation vid bordet av varje vin – med anekdoter och insikter från vår sommelier Peter Brobäck. Antalet platser är begränsat – boka din plats för en kväll där vin får spela huvudrollen.

Middagen börjar 18.30 men varmt välkommen att mingla i vår champagnebar i Porträttsalen från 17.30.